صفحه اول

معارف اسلامي

تماس با ما

پايان‌نامه‌ها

اخبار

مقالات

دانشگاه‌هاي جهان

آرشيو

درباره ما  

مصاحبه‌ها 

عكسها

قوانين افغانستان


   جامعة المصطفی العالمیه

   انجمن فارغ التحصیلان

  مؤسسه علوم انسانی

  انجمن علمی  فلسفه

  افغانستان قلب آسیا

  لینک‌های دیگر

 

 جنگ و صلح از دیدگاه قرآن

  فغانستان و بحران مدیریت

  صلح از دیدگاه اعتقادی

  تبيين اربعين حسيني

  سايت‌هاي افغانستان

 

  انجمن‌هايعلميفرهنگي

                                   

جنجالی شدن قانون انتخابات افغانستان

انتظار می رود تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان، با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده و تلاش کنند تا به نقطه مشترکی در مورد حل جنجال ها بر سر قانون انتخابات برسند.

در حالی که حدود پنج ماه به برگزاری انتخابات پارلمانی باقی مانده و ثبت نام نامزدهای این انتخابات از همین حالا شروع شده، حکومت افغانستان و پارلمان هنوز نتوانسته اند به تفاهمی در مورد قانون برگزاری این انتخابات برسند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا قانون جدید انتخابات را با اصلاحاتی که در آن آورد، به عنوان یک فرمان تقنینی به مجلس نمایندگان فرستاد، اما این فرمان از سوی مجلس رد شد.

این موضوع به حدی آقای کرزی را خشمگین کرد که در سخنرانی خود در کمیسیون انتخابات افغانستان، مجلس نمایندگان را به پیرویی از سلیقه خارجی ها متهم کرد و گفت که "خارجی ها" نمی خواسته اند قانون جدید به اجرا گذاشته شود و از این رو، از طریق مخالفت پارلمان، از آن جلوگیری کردند.

تفاوتهای قانون جدید

اصلاحاتی که رئیس جمهور کرزی در قانون انتخابات وارد کرده، نگرانی هایی را در میان حلقات سیاسی افغانستان و حتی جامعه جهانی ایجاد کرده بود.

از جمله این اصلاحات، تغییر ترکیب کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی بود که آقای کرزی در آغاز تاکید داشت باید همه اعضای این کمیسیون پنج نفره، شهروندان افغان باشند.

براساس قانون قبلی انتخابات، سه عضو از این کمیسیون شهروندان خارجی و دو نفر آن افغانها بودند، در حالی که ریاست این کمیسیون را نیز یکی از اعضای خارجی آن برعهده داشت.

حذف شهروندان خارجی از این کمیسیون، باعث نگرانی جامعه جهانی شد، اما بعدتر آقای کرزی پذیرفت که دو عضو این کمیسیون را از میان خارجی ها انتخاب کند.

بر این اساس، اعضای خارجی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، از سه عضو به دو عضو تقلیل یافت و ریاست آن نیز به یکی از سه عضو افغان آن سپرده شد.

در قانون جدید انتخابات، صلاحیت تعیین اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز به رئیس جمهوری واگذار شده است.

آقای کرزی به رد قانون جدید انتخابات از سوی مجلس نمایندگان، واکنش تندی نشان داد

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نقش اصلی را رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات دوم ریاست جمهوری بازی کرد که منجر به پایین آمدن آرای ابتدایی آقای کرزی شد و انتخابات را به دور دوم کشاند.

اما عدم حضور عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای کرزی در دور دوم انتخابات، زمینه را برای پیروزی حامد کرزی در این انتخابات فراهم کرد.

با این حال، چگونگی رسیدگی به شکایات انتخاباتی و کاهش آرای آقای کرزی، شکاف عمیقی را در روابط او با بخشی از ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان و جامعه جهانی ایجاد کرد؛ تا جایی که آقای کرزی بعدتر، خارجی ها را به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری متهم کرد.از دیگر تغییراتی که در قانون جدید انتخابات وارد شده، دشوار کردن شرایط نامزدی در انتخابات است.

از این جمله، مقدار پولی که نامزدهای انتخابات مکلف هستند به عنوان تضمین به کمیسیون انتخابات بپردازند، بیشتر شده است.این موارد، نارضایتی آشکار اعضای مجلس نمایندگان را در پی داشته است.

حکومت افغانستان می گوید پارلمان، براساس قانون اساسی این کشور، حق ندارد تعدیل قانون انتخابات را در آخرین سال کاری خود در دستور کار قرار دهد.

ماده یکصد و نهم قانون اساسی افغانستان می گوید: "پیشنهاد تعدیل قانون انتخابات، در یک سال اخیر دوره تقنینیه، در فهرست کار شورای ملی داخل شده نمی تواند."

اما استدلالی که برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان می کنند، این است که قانون اساسی، شورای ملی را تنها از بحث روی "تعدیل" قانون انتخابات مانع می شود؛ در حالی که به گفته آنها، مجلس نمایندگان، فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد قانون جدید انتخابات را به عنوان یک مجموعه در کل رد کرده است نه تعدیل.

افغانستان برای برگزاری انتخابات پارلمانی آماده می شود

به گفته این نمایندگان، قانون در مورد رد و یا تائید فرمانهای تقنینی رئیس جمهور در مورد قانون انتخابات، صراحت ندارد. با این حال، وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد قانون جدید انتخابات را مورد تائید قرار داد و این قانون را برای انتخابات پارلمانی افغانستان اجرایی اعلام کرد.

این قانون در جریده رسمی چاپ شده و از سوی رئیس جمهوری نیز توشیح شده است.

اما این مسئله، یک بار دیگر خشم مجلس نمایندگان را برانگیخت و منجر شد تا وزیر عدلیه به مجلس فراخوانده شود.

خبرنگاران می گویند، بسیاری از نمایندگان مجلس، در این اجلاس تا مرز رد صلاحیت وزیر عدلیه پیش رفتند. این مسئله عملی نشد، اما مجلس نمایندگان یک بار دیگر بر "غیر اجرایی" بودن قانون جدید انتخابات تاکید کرد.

نکته دیگر جالب توجه در این ماجرا این است که مجلس سنای افغانستان از فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد قانون جدید انتخابات حمایت کرده و در برابر تصمیم مجلس نمایندگان قرار گرفته است.

حکومت افغانستان می گوید، فرمانهای تقنینی رئیس جمهور، تا زمانی که از سوی هر دو مجلس شورای ملی – سنا و نمایندگان – رد نشده، قابل اجرا است.حالا مجلس نمایندگان، مجلس سنا و حکومت افغانستان باید روی یک راه حل مشترک به توافق برسند. انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است به تاریخ بیست و هفتم سنبله/شهریور (هجدهم سپتامبر) برگزار شود و اگر سرنوشت قانون این انتخابات به زودی روشن نشود، می تواند برنامه های کمیسیون برگزاری انتخابات را به شدت متاثر کند.

ابراز نگراني آمريكا از اظهارات كرزي

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در تماس تلفنی با وزیر امورخارجه آمریکا درباره "نگرانی" ایالات متحده از سخنان اخیر خود ابراز تعجب کرده است.

آقای کرزی در سخنانی در روز پنجشنبه ناظران سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را به "تقلب گسترده" در انتخابات سال گذشته افغانستان متهم کرده بود.

سخنان آقای کرزی با واکنش مقام های آمریکایی مواجه شد و رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید آن را "نگران کننده" دانست.

کارل آیکنبری، سفیر ایالات متحده در کابل نیز با آقای کرزی دیدار کرد تا در این باره از او توضیح بخواهد.

به گفته پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، آقای کرزی پس از دیدار با کارل آیکنبری با هیلاری کلینتون تماس گرفت تا موضع خود را مشخص کند.

به گفته آقای کراولی، آقای کرزی در این گفتگو بر تعهد خود به ادامه همکاری دو کشور تاکید کرد و از خدمات جامعه بین المللی قدردانی کرد.خانم کلینتون هم در این مکالمه از آقای کرزی خواست به جای بازگشت به گذشته، رو به جلو نگاه کند. منابع خبری همچنین از ابراز تعجب حامد کرزی از واکنش آمریکا به سخنانش خبر داده اند.

تقلب گسترده خارجی

حامد کرزی در سخنان روز پنجشنبه خود مقام های سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را به توطئه برای به روی کار آوردن یک حکومت دست نشانده در کشورش متهم کرد.

آقای کرزی در سخنان خود گفته بود که جای هیچ شک نیست که تقلب گسترده ای در انتخابات سال گذشته کشورش رخ داده و پیتر گالبرایت، معاون سابق نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل و ژنرال فیلیپ موریون، رئیس هیات ناظران اتحادیه اروپا را در این رابطه متهم کرد.

آقای کرزی گفت: "این تقلب به دست افغان ها صورت نگرفت، این تقلب خارجی ها بود، تقلب گالبرایت و موریون بود و آرای ملت افغانستان در کنترل یک سفارتخانه بود."

رابرت گیبز با ابراز نگرانی از سخنان آقای کرزی گفت: "ما در پی توضیحات آقای کرزی درباره ماهیت این سخنان هستیم."

آقای گیبز ادامه داد: "فکر می کنم آقای اوباما آخر هفته گذشته (در دیدار از کابل) به طور واضح به آقای کرزی درباره اقدام های لازم برای بهبود حکومت و مبارزه با فساد برای مقابله با مشکلات آن کشور توضیح داده بود."

باراک اوباما یکشنبه پیش به کابل سفر کرد. این نخستین دیدار او از افغانستان به عنوان رئیس جمهوری آمریکاست.آقای اوباما در این سفر ضمن ابراز حمایت کامل از آقای کرزی بر اهمیت مبارزه با فساد و سایر مشکلات افغانستان تاکید کرد.

آقای کرزی در حال حاضر با پارلمان افغانستان بر سر اصلاح قانون انتخابات و محدود کردن انتخاب ناظران انتخاباتی از میان شهروندان این کشور دچار مشکل شده است.

معنوي: منافع ملي در اولويت نسبت به دموكراسي

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هشدار داده است که هیچ گونه مداخله ای در امور انتخاباتی این کشور "قابل قبول نخواهد بود." آقای معنوی که در نخستین روز آغاز کارش به عنوان رئیس کمیسیون انتخابات صحبت می کرد، گفت که افغانستان بدون شک به کمک و همکاری جامعه بین المللی برای پیشبرد امور انتخاباتی خود نیاز دارد، اما تاکید کرد که این همکاری نباید تبدیل به "مداخله" شود.

عزیزالله لودین، رئیس سابق کمیسیون انتخابات افغانستان به دلیل انتقادات گسترده ای که متوجه این کمیسیون در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود، مجبور به کناره گیری از وظیفه اش شد.

مخالفان سیاسی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مقامات این کمیسیون را به دست داشتن در تقلب های انتخاباتی به نفع آقای کرزی متهم کردند.

اما آقای کرزی با تاکید بر "صداقت" مقامات این کمیسیون، "خارجی ها" را مسئول تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دانست.

این اظهارات آقای کرزی که نقش حلقاتی در سازمان ملل متحد و جامعه جهانی را در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان زیر سوال برد، با نگرانی و انتقاد گسترده ای در سطح بین المللی روبرو شد.

با توجه به این مساله، چگونگی همکاری نهادهای بین المللی با افغانستان در زمینه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، به موضوع حساسی تبدیل شده است.

'مداخله غیراخلاقی'

هشدار رئیس کمیسیون انتخابات به "همکاران ملی و بین المللی" در زمینه عدم مداخله در امور انتخاباتی افغانستان، این حساسیت را آشکارا نشان می دهد.

آقای معنوی که در کمیسیون انتخابات افغانستان با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: "تا جایی که قانون و مقررات کشور ما اجازه می دهد، در جریان انتخابات به همکاران ملی و بین المللی نیازمندیم، و به آنها سهم خواهیم داد؛ ولی هیچگاه اجازه نخواهیم داد تا در امور ملی ما مداخله غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرطبیعی صورت گیرد."

او افزود: "تحمیل هر عملی بالای ما که در مغایرت با تعاملات ملی و بین المللی قرار داشته باشد، قابل قبول نخواهد بود و ما دموکراسی و انتخابات را با از بین رفتن حاکمیت ملی خود عوض نخواهیم کرد."

تحمیل هر عملی بالای ما که در مغایرت با تعاملات ملی و بین المللی قرار داشته باشد، قابل قبول نخواهد بود و ما دموکراسی و انتخابات را با از بین رفتن حاکمیت ملی خود عوض نخواهیم کرد

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان

عزیزالله لودین، رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان نیز که در همین کنفرانس حضور داشت، خواستار تحقیق در مورد عوامل تقلب در انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان شد.

آقای لودین گفت: "امیدوار هستم روزی این مسایل بررسی شده و دیده شود که اگر مشکلاتی در این جا بود، آیا مسئولان در این جا مشکلاتی داشتند، یا چیزهایی بود که از توان نه تنها ما، بلکه از توان همه کسانی که با ما دوست هستند، بیرون بود تا بتوانند آن را در کنترل خود داشته باشند."

به دنبال تقلب هایی که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفت، صدها نفر از کارمندان کمیسیون انتخابات از وظایف شان برکنار شدند و شماری دیگر نیز، آنگونه که مسئولان این کمیسیون می گویند، برای پیگرد حقوقی به دادستانی کل معرفی می شوند.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان حالا اعلام کرده که در نظر دارد اصلاحاتی را در این کمیسیون وارد کند تا زمینه تقلب در انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است به تاریخ بیست و هفتم/شهریور (هجدهم سپتامبر) امسال برگزار شود، به کمتر ترین سطح ممکن برسد.

منبع: بي بي سي

 Home


معرفي سايت به دوستان

ايميل شما:

ايميل دوستتان:

 

 

تبليغات شما در اين قسمت به نشر مي‌رسد، با ما در تماس باشيد.

مؤسسه علوم انسانی

رادیو و تلويزيون ملی افغانستان

راديو دايكندي نيلي

رادیو صبح بخیر افغانستان

رادیو سلام وطندار

رادیو دری

رادیو آرمان اف ام

افغان رادیو

رادیو بین المللی فرانسه

رادیو هزارگی

رادیو افغانستان آزاد

تلویزیون ملی

تلویزیون آریانا

شبکه رادیو و تلویزیون آریانا

تلویزیون طلوع

تلویزیون شمشاد

افغانستان در دانش‌نامه‌ي جزيره

 

 

اين نشريه الكترونيكي افتخار دارد كه، پذيراي مهمانان ارجمند، فرهيخته و انديشمندي باشد، كه هميشه تاريخ، دغدغه خود سازي، ديگرسازي و كشورسازي دارند؛ و در پي آن هستند كه راهكارهاي مفيد وارزشمند ارايه دهند.

صفحه اول   معارف  اخبار   مقالات    كشورها    قانون اساسي   قانون انتخابات   قانون رسانه ها   آلبوم    مصاحبه ها  آرشيو  تماس باما    درباره ما

Send mail to info@daikondi-n.com  with questions or comments about this web site.
Copyright © 2009-2015 www.daikondi-n.com Network